Projektas “From my the very first Euro cent”, 2015 - 2017 m.

Parašyta Penktadienis, 19 spalio 2012

2015-2017 m. mokykloje vykdomas Baltijos šalių NordPlus Junior projektas apie ankstyvąjį finansinį vaikų ugdymą. Į pirmą projekto susitikimą spalio 19-23 dienomis atvyko 20 mokinių bei 6 mokytojai iš Latvijos ir Estijos. Kad vaikai susidraugautų, pabendrautų anglų kalba, keistųsi kultūrine ir pažintine informacija, svečius priėmė mūsų mokinukų šeimos. Pirmą susitikimo dieną mokiniai dalyvavo kūno kultūros, improvizacijų ir teatro pamokose, kurias išradingai ir labai linksmai vedė mokytojos A. Gricienė ir E. Piktūrnienė, o dailės pamokose kūrė projekto logotipą (mokytojos: B.Atutienė, A.Gricienė,  E.Labanauskienė, E.Piktūrnienė). Mokiniai klasėse padengė stalus, kvietė svečius pasivaišinti, ypač susidraugavo neoficialioje aplinkoje, kur sugebėjo susišnekėti ne tik anglų, rusų, lietuvių, latvių, bet,  kaip pastebėjo vienas tėvelis, ir gestų  kalba.

Po pietų visi projekto dalyviai apžiūrėjo Šiaulius – aplankė „Auksinį berniuką“, bulvare ieškojo pasislėpusių katinų, gyvatės ir beždžionių, pabuvojo Šiaulių universiteto Lito kambaryje. Bibliotekoje domėjosi kiek yra knygų, net buvo pakviesti aplankyti  saugyklas, kuriose saugoma 1,5 milijono knygų!

Pavargę po dienos įspūdžių, svečiai spirgėte spirgėjo kuo greičiau vykti į „naujus namus“ – lietuvių šeimas, kur  jiems jauku ir svetinga.

Antrąją projekto dieną svečiams koncertavo mūsų mokyklos mokiniai: dainavo, muzikavo dūdelėmis, šoko. Ketvirtokai parengė anglišką mokyklos pristatymą. Partneriai papasakojo apie savo mokyklas, miestus, šalis. „Aušros“ muziejuje svečiai dalyvavo monetų kalimo programoje, apžiūrėjo monetų ekspoziciją, norintys nusikalė sau pinigėlį.

Vakare mokyklos bendruomenė susitiko vakaronėje, kurioje svečiai mokė latviškų ir estiškų šokių. Visi išmoko ir smagiai trypė lietuvišką „Transkverą“. Vakaronės metu ragauta nacionalinių patiekalų, dalintasi įspūdžiais ir patirtimi.

Balandžio 6-8 d. „Saulės“ pradinės mokyklos delegacija - dešimt mokinių ir trys mokytojai - lankėsi Latvijoje, Gardenės miestelio vidurinėje mokykloje. Per tris projekto dienas buvo daug pamatyta ir nuveikta. Pirmą dieną svečiai susipažino su Gardenės mokykla, kurią lanko apie 600 ugdytinių - nuo lopšelio-darželio auklėtinių iki dvyliktokų, dalyvavo matematikos, šokio, kūno kultūros, darbelių pamokose, kartu gamino pinigų medį, mokėsi apskaičiuoti pirkinių sumas, dalinti ir dauginti pinigus, atpažinti senuosius Lietuvos, Latvijos ir Estijos pinigus, apskaičiuoti jų dabartinę vertę eurais. Popiet dalyviai susirungė tarptautinėje matematikos olimpiadoje, kur lietuvių grupė surinko daugiausia taškų – „Karvutės“ saldainių ir laimėjo Gudragalvių titulą!

Antrą dieną delegacija lankėsi Dobelės miestelyje, Dobelės istorijos muziejuje dalyvavo edukacinėje pamokoje apie senuosius Latvijos pinigus. Lietuvių mokiniai „prekiavę” ir „pirkę” teisingai nustatė senovėje buvusią vertingiausią žaliavą - geležį, surinko daugiausia taškų ir laimėjo pirmą vietą. Aplankė Dobelės miestelio parkus, pasigrožėjo įspūdingomis Dobelės pilies liekanomis, kurios teritorijoje rengiamos miesto šventės, koncertai. Po pietų visi nuvyko į Tervetės gamtos parką, susitiko su nykštukų šeimyna, kurios mama supažindino su miško žolynais, tėtis padėjo pasigaminti miško monetą, o dukra parodė, kaip „įpirkti” laimę ir norus. Pasivaikšioję po Tervetės nykštukų ir raganų parką, pasigrožėję žibuoklių kilimais ir pavasarėjančiu mišku, ragavome Tervetės giros.

Paskutinę projekto dieną dalyviai išvyko į Rygą. Latvijos nacionaliniame muziejuje labai įdomiai ir nuosekliai mokinius supažindino su pinigų atsiradimo istorija, Baltijos šalių pinigų keliu iki euro. Mokiniai kūrė savo euro banknotus ir euro monetas, išbandė  interaktyvų senovės mainų kelią nuo Italijos iki Baltijos valstybių. Po pietų visi aplankė Rygos zoologijos sodą ir pavargę, bet pilni įspūdžių, patirčių, pasiilgę namų - grįžo į Šiaulius.

Per tris projekto dienas dalyviai patobulino savo anglų kalbos žinias, susirado draugų, sužinojo ir patyrė daug naujo ir jau laukia kito projekto susitikimo rudenį Estijoje.

Projekto koordinatorė Kristina Jonaitienė