„Kaip atsiranda knyga?“

Parašyta Ketvirtadienis, 05 kovo 2020

Vasario 28 ir kovo 5 dienomis trečiokai žiūrėjo ir aptarė vaizdinę medžiagą apie rašto ir knygos atsiradimą. Mokiniai prisiminė, kaip žmonės perduodavo informaciją tada, kai dar nebuvo raidžių, popieriaus, knygų, kai dar niekas nerašė laiškų...

Pasirodo, mūsų raštas atsirado iš senovinių primityvių piešinių ir ženklų, kuriuos ant uolų piešdavo, ant kaulo raižydavo dar akmens amžiaus žmonės. Laikui bėgant piešinėliai keitėsi, darėsi vis paprastesni, iš jų atsirado raidės. Trečiokai suprato, kad vienas didžiausių bendravimui skirtų žmonijos išradimų yra abėcėlė, o šumerų raštas - seniausia žinoma rašto sistema pasaulyje. Mokiniai pamatė, kad knygos, kol dar nebuvo išrastas popierius, buvo rašomos ant įvairių medžiagų: molinių lentelių, papiruso, pergamento, akmens. Senovėje jas ranka perrašinėdavo vienuoliai, todėl knygos buvo labai brangios. Vaikai įsidėmėjo knygos istorijai nusipelniusius žmones: Johaną Gutenbergą, išradusį stakles, kurios labai pagreitino knygų spausdinimą ir Martyną Mažvydą, parašiusį pirmą lietuvišką knygą ,,Katekizmo prasti žodžiai…“.

Išklausę pasakojimo apie raštijos istoriją, trečiokai pasidalijo mintimis apie knygą, ką ji jiems reiškia, aptarė popierinės ir elektroninės knygos skirtumus, pasidžiaugė „Vyturio“ elektroninės bibliotekos teikiamais privalumais. Gali būti, kad tokia skaitymo forma taps patrauklesne dėl savo funkcionalumo bei leis tausoti gamtą.

Kadangi skaitmeniniai įrankiai ir įrenginiai šiuolaikiniams mokiniams yra tapę neatsiejama jų kasdienybės dalimi, tegul jie būna prasmingai pritaikyti.

Bibliotekininkė Felicija J.